باربری شرق تهران
باربری در شمال تهران
ژانویه 13, 2020
دریافت مجوز باربری
آموزش دریافت مجوز باربری
فوریه 10, 2020
نرخ کرایه حمل بار بین شهری

بررسی عوامل موثر بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری

نرخ کرایه حمل بار بین شهری معمولاً ثابت نبوده و در تعیین آن عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند که این موضوع باعث تفاوت در حمل بار بین شهری و درون شهری برای شرکت ها و موسسات مختلف شده است. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی عوامل موثر بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری مطالبی در مورد نحوه ی تعیین آن توسط شرکت های مختلف بیان نماییم تا شما بیشتر با این موضوع آشنا شده و در هنگام فرستادن بار خود برای مقاصد مختلف بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

تعیین نرخ کرایه حمل بار بین شهری

امروزه ارتباطات بسیار توسعه یافته است و ساختن جاده های مختل باعث شده است تا شرکت ها و موسسات مختلف برای ارائه ی خدمات و تولیدات خود به قسمت های مختلف درون شهری و شهر ها و  روستاهای مختلف اقدام به فرستادن محصولات خود به این مکان ها از طریق روش های مختلف نمایند.

البته در این موضوع می توان به رقابت های شرکت های مختلف در بازار نیز اشاره نمود که سعی می کنند تا محصولات خود را از یک شهر به شهر های دیگر برای جذب مشتری و البته سود بیشتر بفرستند. مهم ترین مسئله ای که شرکت ها و فروشگاه ها برای این کار با آن رو به رو هستند، بحث کرایه و نرخ آن در مسافت های مختلف می باشد.

نرخ کرایه حمل بار بین شهری معمولاً توسط مراجع ذی صلاح بر اساس کیلومتر کارکرد و همچنین نوع مسیر تعیین می شود که البته بسیاری از شرکت ها و موسسات باربری از این نرخ با توجه به کلی بودن آن تبعیت نمی کنند. این یعنی نرخ کرایه حمل بار بین شهری متاثر از عوامل مختلفی است و معمولاً افراد با توجه به تجربه و شناخت خود در این زمینه اقدام به تعیین نرخ برای مسیر ها و بار های مختلف می نمایند.

عوامل بسیار زیادی می تواند در تعیین نرخ کرایه حمل بار بین شهری موثر باشد. این عوامل معمولاً توسط صاحب بار و موسسات باربری تایید می شود و هر دو به تاثیر آن در میزان نرخ مورد نظر واقف می باشند.

عوامل موثر بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری

عوامل موثر  بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری

گستردگی خدمات در دنیای امروزه باعث شده است تا ارتباط بیش شهر ها کمتر شده و به راحتی محصولات و کالا های مختلف از شهری به شهر دیگر منتقل شوند. زمانی که تعداد و یا حجم این محصولات و کالا ها زیاد باشد ناچاراً باید از ابزار مخصوص در این زمینه استفاده نمود. به همین دلیل شرکت های باربری با تخصص در این زمینه تمامی امور مربوط به حمل کالا ها و انتقال برون شهری آن ها را انجام می دهند.

قیمت و نرخ کرایه حمل بار بین شهری متاثر از عوامل مختلفی از جمله موارد زیر می باشد.

  • تقاضا
  • نوع بار
  • تناژ یا وزن محموله
  • مسافت حمل بار
  • بارنامه، نوع ماشین حمل بار
  • بسته بندی بار و …

بررسی تاثیر تقاضا بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری

یکی از مهم ترین مواردی که در تعیین نرخ کرایه در هر مکانی می تواند موثر باشد، میزان تقاضا برای جابجایی کالا و محصولات در آن مسیر می باشد. میزان تقاضا با نرخ بار تقریبا رابطه ی عکس دارد و هر چه میزان تقاضا برای یک مسیر کمتر باشد، هزینه ی باربری آن نیز بیشتر می شود. زمانی تقاضا برای یک مسیر زیاد شود، معمولاً حالت رقابتی به وجود آمده و شرکت ها سعی می کنند برای جذب مشتری قیمت کمتری را تعیین نمایند. اما اگر تقاضا کم باشد، مسیر مورد نظر نیازمند گذر زمان و هدر رفتن سخت بیشتر برای انجام یک کار خاص بوده که مطمئنا هزینه ی این کار اختصاصی بالاتر می رود.

نوع بار و تاثیر بر روی نرخ کرایه در مسیر های مختلف

علاوه بر میزان تقاضا، نوع بار نیز می تواند در تعیین کرایه برای هر مسیر موثر باشد. نوع بار می تواند در میزان اهمیت آن در هنگام حمل و نقل و همچنین نوع وسیله ای که برای حمل و نقل در نظر گرفته می شود موثر باشد. معمولاً نرخ کرایه با توجه به نوع بار در هر باربری با هم متفاوت می باشد.

وزن یا تناژ بار


شاید در مرحله ی اول بعد از مسافت بتوان مهم ترین عامل در تعیین نرخ کرایه برای مسیر های مختلف را بتوان میزان وزن بار آن دانست. هر چه وزن یک بار بیشتر باشد، قطعاً وسیله و سوخت مورد نظر برای جابجایی آن نیز بیشتر خواهد بوده و این عامل می تواند تاثیر مستقیمی بر نرخ کرایه داشته باشد. وزن بار در بارنامه هر کالا یا محصول ذکر شده و قیمت نیز متاثر از همین وزن و دیگر عوامل محاسبه می شود. بسیاری از باربری ها برای میزان مشخصی از وزن بار و محصول نرخ مصوب دارند که می تواند با توجه به برخی از عوامل مورد رضایت طرفیت تغییر نماید.
تاثیر وزن بار بر روی قیمت باربری


مسافت حمل بار

نرخ کرایه حمل بار بین شهری

امروزه کالا ها و محصولات در مسافت های مختلفی بین شهر ها جابجا می شوند و همین عامل می تواند باعث شود تا مسافت را به عنوان یک عنصر مهم در تعیین نرخ کرایه مطرح نماییم. علاوه بر میزان مسافت طی شده، نوع مسیر نیز می تواند در تعیین نرخ کرایه موثر بوده و برای مسیر هایی که عبور از آن ها سخت تر بوده و یا در برخی از زمان های سال با مشکلاتی مانند برف و یخبندان بیشتر از دیگر مسیر ها باشد.

از دیگر عواملی که می توان به آن در تعیین نرخ کرایه حمل بار بین شهری اشاره نمود، بحث بارنامه و همچنین نوع بسته بندی محصولات و کالا ها می باشد. بسته بندی انواع مختلفی دارد و معمولاً باید توسط افراد خبره در این زمینه انجام شود. کسانی که بسته بندی محصولات و کالا های خود را به شرکت های باربری می سپارند باید قطعا هزینه ی های مختلفی نیز برای نوع بسته بندی در نظر بگیرند.


علاوه بر عوامل موثری که در بالا به آن ها اشاره شد می توان گفت که زمان مورد نظر برای حمل بار بین شهری نیز در تعیین کرایه ی آن موثر است. در واقع زمان هایی از سال مانند ایام نوروز یا مناسبت های مختلف و البته در فصل های مختلف می تواند به نوعی در تعیین نرخ کرایه حمل بار بین شهری موثر باشد. شرکت های باربری معمولاً با توجه به این عوامل نرخ کرایه را تعیین می کنند هر چند که ممکن است آن ها از عوامل دیگری نیز با توجه به توافق خود با صاحب بار استفاده نموده و یا در صورت لزوم از جاده های مخصوص برای کم کردن زمان تحویل بار استفاده نمایند که می تواند هزینه ی حمل بار را بالا ببرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *