نرخ کرایه حمل بار بین شهری
بررسی عوامل موثر بر نرخ کرایه حمل بار بین شهری
ژانویه 27, 2020
راه اندازی شرکت باربری
بررسی شرایط و قوانین مختلف برای راه اندازی باربری
مارس 9, 2020
دریافت مجوز باربری

آموزش دریافت مجوز باربری

برای دریافت مجوز باربری باید اطلاعات کافی در مورد قوانین مربوط به آن که از سال ۱۳۴۵ تصویب شده است داشته باشیم و با مهیا نمودن زیرساخت ها و مدارک لازم، نسبت به تایید و مراحل ثبت باربری اقدام نماییم. اطلاعاتی که در مورد مراحل ثبت شرکت ها و اخذ مجوز باربری وجود دارد باعث می شود تا حدود زیادی از کاغذ بازی های رایج اداری راحت شده و روند کاری شما بسیار سریع تر پیش برود. با آموزش دریافت مجوز باربری در خدمت شما هستیم.

دریافت مجوز باربری

دریافت مجور باربری

حمل نقل کالا ها و محصولات مختلف تولید شده توسط شرکت ها یا اشخاص امروزه مانند حمل و نقل های عمومی یا شخصی اهمیت بسیار زیادی دارد. وسیع شدن گستره ی ارتباطات باعث شده است تا شرکت ها و موسسات زیادی در زمینه ی باربری فعالیت نمایند. تاسیس یک شرکت باربری نیز مانند دیگر مراکز نیازمند رعایت اصول و قواعد خاصی است که از سال ۱۳۴۵ به صورت قوانین ثبت شده در آمده است.

کسانی که بتوانند تمامی بند های این قوانین را در موارد مختلف از جمله شرایط مدیرعامل، شرایط و ویژگی ماشین های حمل بار، شرایط محیط کاری و … فراهم نمایند می توانند به راحتی از طریق مراجع قانونی در کمترین زمان ممکن برای دریافت مجوز باربری اقدام نمایند. مجوز های باربری معمولاً برای سطوح مختلفی مانند درون شهری، برون شهری و یا بین المللی صادر می شوند که به همین دلیل افراد باید ابتدا هدف خود از تاسیس شرکت باربری را مشخص نموده و سپس برای دریافت مجوز مربوط به آن اقدام نمایند. به همین دلیل در این مطلب قصد آموزش دریافت مجوز باربری را داریم تا از این طریق شما بتوانید در کمترین زمان ممکن فعالیت خود را در قالب یک شرکت باربری آغاز نمایید.

شرایط و ضوابط مربوط به دریافت مجوز باربری

همانطور که گفته شد قوانین ثبت شرکت های باربری در سال ۱۳۴۵ تصویب شده است و امروزه این کار زیر نظر وزارت راه و ترابری انجام می شود. اگر اطلاعات کافی از قوانین که البته در طول سالیان با توجه به شرایط و گستردگی ارتباطات تغییراتی نیز داشته اند، وجود داشته باشد، افراد ابتدا به تهیه ی این مدارک و ضروریات برای دریافت مجوز باربری مربوط نموده تا بتوانند در زمان کمتری که به مراجع قانونی مراجعه می کنند، مجوز باربری خود را دریافت نموده و فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمایند.

شرایط مدیر عامل

یکی از مهم ترین مراحل ثبت باربری رعایت درست شرایط فردی است که قرار است به عنوان مدیرعامل در این شرکت فعالیت نمایند. با توجه به اینکه باربری و تعیین نرخ های آن برای سفر در شرایط مختلف یک امر کاملاً تخصصی بوده، فردی که به عنوان مدیرعامل معرفی می شود باید دارای سابقه ی مفید و ثبت شده در این زمینه باشد. علاوه بر این مراجعی که در مراحل ثبت باربری فعالیت می کنند طی مراحل مختلفی نسبت به اطمینان از عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد به مواد مخدر در فرد مورد نظر اعتماد حاصل می نمایند.

از دیگر شرایط مهم برای تصدی منصب مدیرعامل یک شرکت باربری در هنگام دریافت مجوز باربری می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • از نظر شرایط سنی، فرد مورد نظر باید بالای ۲۵ سال سن داشته باشد.
 • از نظر سطح سواد، حداقل مدرک مورد نیاز برای این کار دیپلم می باشد.
 • فرد مورد نظر باید حتما دارای کارت پایان خدمت یا معافیت دائم غیر پزشکی باشد.
 • در زمان ارائه ی درخواست در شرکت های دیگر به عنوان مدیرعامل فعالیت نداشته باشد.
 • داشتن تابعیت نظام جمهوری اسلامی و مبین به دین اسلام بودن

زمانی که تمامی این شرایط مهیا شد فرد می تواند با ارائه ی مدارک شخصی، مدارک مربوط به زمین و محیط کاری شرکت باربری و همچنین مدارک مربوط به ماشین های شرکت نسبت به اخذ مجوز اقدام نماید.

شرایط و ضوابط باربری

شرایط خودرو ها و وسایل نقلیه باربری در مراحل ثبت باربری چگونه است؟

در هنگام دریافت مجوز باربری، وسایل نقلیه ای که قرار است در قالب شرکت مورد نظر فعالیت نمایند نیز باید دارای شرایط خاصی باشند تا در مرحله ی مربوط به مدارک و اسناد آن ها به تایید وزارت مربوط و کارشناسان آن برسد.

شرایط خودرو های باربری:

 • تمامی وسایل نقلیه باربری باید زیر ۱۰ سال ساخت و تولید باشند.
 • سند قطعی برای همه ی وسایل نقلیه ( در صورتی که خودرو به صورت استیجاری در این شرکت فعالیت می کنند باید حتما، قرارداد بین مالک خودرو و مدیرعامل شرکت منعقد شود.)
 • بغل نویسی اسم و آرم شرکت بر روی تمامی وسایل نقلیه به طوری که مشخص باشد.
 • تمامی مدارک لازم اعم از بیمه نامه، کارت معاینه فنی خودرو، کارت شرکت و … باید تکمیل باشند.
 • با توجه به نوع خدمات که درون شهری یا برون شهری می باشد، باید تعداد مناسبی خودرو در اختیار شرکت باربری قرار داشته باشد.

شرایط خودروهای باربری

شرایط دفتر و محل شرکت برای دریافت مجوز باربری

یکی دیگر از مسائل مهمی که در آموزش دریافت مجوز باربری حتماً باید جزئیات مختلف آن مورد بررسی قرار بگیرد تا تاییدیه لازم را کسب نماید، محیط کاری و دفتر کار شرکت از نظر اداری و اتوبار می باشد. اولین و مهم ترین شرطی که در قانون دریافت مجوز باربری در تهران در مورد دفتر کار ذکر شده است، قرار گرفتن دفتر کار اداری در کنار مکان اصلی پایانه ها می باشد.

مکانی که برای تاسیس شرکت در نظر گرفته می شود باید به صورت مالکیت کامل بوده و دارای سند رسمی باشد تا هیچ مشکل حقیقی و حقوقی در هنگام ثبت شرکت باربری و فعالیت های آن به وجود نیاید. محل توقف خودروها و وسایل نقلیه ای که در باربری فعالیت می کنند باید به صورت آسفالت یا بتن باشد و همچنین محیط اداری باید از نظر تاسیسات و نکات ایمنی بتواند تاییدیه های لازم را جهت اخذ مجوز باربری کسب نماید.

مراحل ثبت باربری

به طور کلی مراحل ثبت باربری را می توان به صورت زیر خلاصه نمود.

 • درخواست کتبی مدیرعامل و فرد متقاضی همراه با مدارک اولیه ی لازم برای اداره ی حمل و نقل کالا
 • بررسی مدارک توسط اداره حمل و نقل و صدور معرفی نامه ها جهت احراز سوء پیشینه و معرفی نامه به اداره ثبت شرکت ها
 • ارائه ی تمامی مدارک لازم در مورد خودرو ها و محیط کاری به همراه استعلام های مورد نیاز
 • بازدید کارشناس از محیط کاری مورد نظر
 • ارائه ی مدارک لازم در مورد بیمه و امکانات مختلف دفتر ادرای از جمله چاپگر، رایانه و …
 • ارسال پرونده به اداره ی حمل و نقل مرکز استان و درخواست کد فعالیت و همچنین صدور مجوز باربری
 • بررسی و تکمیل پرونده در اداره حمل و نقل کالا مرکز و صدور مجوز فعالیت شرکت باربری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *