دریافت مجوز باربری
آموزش دریافت مجوز باربری
فوریه 10, 2020
راه اندازی شرکت باربری

در کشور ما قوانین خاصی برای راه اندازی باربری وجود دارد که افراد با تبعیت از این قوانین و البته تایید مراجع ذی صلاح می توانند یک شرکت باربری برای حمل بار بین شهری و درون شهری تاسیس نمایند.

راه اندازی باربری

دهکده ی کوچک جهانی فقط عبارتی نیست که بتوان از آن برای اینترنت استفاده نمود بلکه ارتباطات بشر به گونه ای گسترده شده است که، می تواند کالا ها و خدمات مختلف را به شهر ها و حتی کشور های مختلف نیز صادر نمود.
از گذشته تا کنون وجود مراکزی که بتوانند در زمینه ی انتقال کالا ها و محصولات مختلف فعالیت نمایند توانسته است نیاز های بشر برای این کار را برطرف نماید.هر چه علم و صنعت جهانی پیشرفت کرد شاهد به روز تر شدن وسایل ارتباطی و تجهیزات مختلف برای حمل و نقل کالا ها و محصولات مختلف بودیم. امروزه سیستم های حمل و نقل از نظر سرعت و کیفیت تنوع بسیار بالایی دارند و همین امر می تواند باعث گسترش رقابت در زمینه باربری شود. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی با تاسیس مراکز باربری سعی کرده اند تا از روش های مختلف برای انتقال بار استفاده نمایند. راه اندازی باربری امروزه به عنوان یک شغل مد نظر قرار گرفته و البته نیازمند تخصص بسیار زیاد در این زمینه می باشد.

راه اندازی شرکت باربری

نکات مهم در مورد راه اندازی باربری

برای راه اندازی باربری همانطور که اشاره شد تخصص در این زمینه از الزامی ترین موارد می باشد که می تواند نقش بسیار زیادی در موفقیت و توسعه ی شرکت تاسیس شده برای حمل بار داشته باشد.
کسانی که تخصص های لازم را در این زمینه داشته باشند می توانند با رعایت موارد قانونی که در این مطلب به آن ها می پردازیم به راحتی یک شرکت باربری را تاسیس نمایند. برای راه اندازی باربری ابتدا باید به هدف خود را مشخص نمود. باربری می تواند در زمینه بین شهری و یا درون شهری فعالیت نماید که هر کدام از آن ها تابع قوانین خاصی بوده و البته تعیین نرخ های کرایه در آن ها نیز با هم بسیار متفاوت می باشد. معمولاً گرفتن مجوز باربری درورن شهری  برای راه اندازی باربری  بسیار آسان تر گرفتن مجوز باربری بین شهری می باشد. برای راه اندازی باربری بین المللی نیز از مراجع بسیار زیادی باید مجوز باربری بین المللی گرفته شود که قطعا مراحل و روال کار آن سخت تر و بیشتر خواهد بود.

قوانین راه اندازی شرکت باربری

برای اولین بار در سال ۱۳۴۵ در کشورمان قوانین خاصی برای شرکت های باربری در جهت انتقال کالا، خدمات، بسته بندی و … تعیین شده است تا کسانی که قصد فعالیت در این زمینه را دارند بتوانند با استفاده از این قوانین فعالیت خود را برای راه اندازی باربری آغاز نمایند.
مرجع صدور گواهی نامه برای راه اندازی باربری، وزارت راه و ترابری بوده و قوانین به صورت دوره ای توسط متخصصان این زمینه مورد بررسی قرار گرفته که تاکنون با توجه به تغییر شرایط، شاهد تغییر قوانین در مقاطع زمانی مختلف بوده ایم. شرکت های باربری زیر مجموعه ی شرکت های تعاونی توزیع محسوب می شوند.

شرایط مدیرعامل شرکت های باربری:

مدیرعامل شرکت های باربری به عنوان مهمترین فرد در این شرکت ها باید دارای شرایط خاص و ویژه ای باشد تا بتواند از نظر قانونی یک شرکت باربری را تاسیس نماید.

 • حداقل مدرک دیپلم
 • کارت پایان خدمت یا معافیت غیر پزشکی
 • عدم اشتغال در شرکت های دیگر به عنوان مدیر عامل
 • داشتن تجربه ی کاری در زمینه ی باربری

از جمله مهم ترین قوانینی هستند که افراد برای تصدی پست مدیرعاملی شرکت های باربری باید داشته باشند.
این افراد با مراجعه به مراکز ثبت شرکت ها و تهیه ی مدارک لازم می توانند برای راه اندازی باربری از مراجع قانونی اقدام نمایند.

شرایط خودرو های باربری:

بعد از پست های مدیریتی شاید بتوان مهم ترین عنصر برای تاسیس شرکت باربری را خودروهای باربری دانست.
خودرو های باربری که در شرکت های مختلف استفاده می شوند نیز باید دارای شرایط خاصی باشند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • نام و آرم شرکت باید به صورت بزرگ بر روی بدنه ی خودرو ها نوشته شده باشد.
 • وسایل نقلیه باربری باید زیر ۱۰ سال ساخت و تولید باشند.
 • سند قطعی برای هر خودرو الزامی است ( برای خودرو های استیجاری باید قرارداد بین مالک خودرو و مدیرعامل شرکت بسته شود.)
 • مدارک لازم هر خودرو مانند بیمه نامه شخص ثالث، کارت معاینه فنی و … باید تکمیل باشند.

  خودرو باربری

شرایط دفتر کار و محیط شرکت برای تاسیس شرکت باربری

زمانی که قصد تاسیس باربری را داشته باشیم ابتدا باید یک محیط را برای دفتر کار شرکت در نظر بگیریم. این محیط باید دارای شرایط خاصی باشد تا از نظر قانونی مورد تایید قرار بگیرد.

 •  داشتن سند مالکیت مکان می باشد تا از نظر حقیقی و حقوقی هیچ مشکلی برای تاسیس شرکت به وجود نیاید.
 • در قوانین براساس نوع شرکت باربری میزان متراژ مشخصی در نظر گرفته شده است که باید برای تاسیس شرکت آن را رعایت نمود.
 • محل توقف خودرو های باربری باید به صورت آسفالت یا بتن کامل باشد.
 • دفتر اداری باید در کنار پایانه باربری خودرو ها قرار داشته باشد و از نظر امکانات و همچنین ایمنی تاییدیه های لازم را دریافت نماید.

 

پارکینگ شرکت باربری
پس یک فرد متخصص برای راه اندازی و تاسیس یک شرکت باربری باید طبق قانون ابتدا اهداف خود برای نوع باربری را مشخص نموده و سپس طبق قوانینی که وجود دارد و به آن ها اشاره شد برای دریافت مجوز های لازم اقدام نماید تا بتواند در سطح بین شهری، درون شهری و یا بین المللی فعالیت نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *